edice Fortuna Litera

Mauglí

Mauglí

 • autor: Kipling Rudyard
 • vazba: vázaná
 • formát: 140 x 210 mm
 • rozsah: 196 stran 
 • žánr: Dětské nad 10 let  
 • ISBN: 978-80-7321-986-4
 • EAN: 9788073219864
 • Legendární román o malém chlapci, kterého vychovali vlci.

  Napínavé čtení pro čtenáře od 10 do 99!

  Dobrodružný mnoha generacemi obdivovaný příběh malého chlapce, který se ztratil. V džungli jej pronásleduje krutý chromý tygr Šer Chán. Chlapec se schová do vlčí jeskyně. Vlci chlapce ochrání, ujmou se ho a Matka vlčice ho vychovává se svými vlčaty. Jeho kůže je hladká, bez srsti, a proto dostává jméno Mauglí – žába. Aby mohl být Mauglí přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata. Je to starý medvěd Balú, který vyučuje všechna mláďata zákonům džungle, a černý panter Baghéra.  Stanou  se největšími ochránci Mauglího. Mauglí vyrůstá uprostřed smečky, stává se z něj obratný a silný mladík. Dokáže hovořit řečí zvířat. Jeho adoptivní vlčí rodiče doufají, že se jednou pomstí Šer chánovi.

  Mauglí hlavní hrdina více než poloviny povídek (osmi z patnácti) z dvoudílné Knihy džunglí anglického spisovatele Rudyarda Kiplinga. První díl vyšel roku 1894 jako Kniha džunglí (The Jungle Book) a o rok později následovalo pokračování s titulem Druhá kniha džunglí (The Second Jungle Book). Příběhy Mauglího jsou však někdy vydávány zvlášť s titulem nesoucím jméno svého hlavního hrdiny. Poprvé tak vyšly roku 1933 pod názvem All the Mowgli Stories společně s povídkou In the Rukh (Na okraji džungle) vydanou již roku 1893 v knize Many Inventions. Pro dnešního čtenáře citlivě převyprávěla Jitka Škápíková.

   

  Jitka Škápíková

  Původně studovala herectví na JAMU v Brně. Poté strávila čtyři roky v angažmá v tehdejším Státním divadle v Brně jako sólistka zpěvohry. Po revoluci se vrátila na akademii, ukončila studium herectví s titulem bakalář a plynule navázala studiem oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika v ateliéru Prof. Antonína Přidala. Po promoci v roce 1996 nastoupila do Českého rozhlasu v Praze, kde pracovala až do roku 2010 jako dramaturg a redaktor dokumentárních a literárně-dramatických pořadů na stanicích Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas 2 – Praha.

  Od roku 2011 je ve svobodném povolání a stěžejní část její tvorby zaujímá režie audioknih pro vydavatelství OneHotBook. Je autorkou několika desítek adaptací i původních her pro děti i dospělé, realizovaných Českým rozhlasem, bezpočtu rozhlasových dokumentů, za které obdržela řadu cen v celostátních i mezinárodních soutěžích /např. Prix Bohemia Radio, Prix Futura Äke Blömström, opakovaně ocenění v soutěži Report…/

  Zároveň soustavně a pravidelně spolupracuje s Českou televizí na pořadech různých žánrů pro děti i dospělé.

  Je autorkou scénářů několika divadelních inscenací. Vydala několik knih v nakladatelstvích Mladá fronta, XYZ, Československý spisovatel, Radioservis.

  V loňském roce jí byla udělena cena za nejlepší audioknihu v roce 2014. V její režii čte Jiří Dvořák knihu Petera Maye Muž z ostrova Lewis.


  EN
  Rosteme s knihou